Pomáhají i odsouzení

Již při anglické dobrovolnické aktivitě v organizaci Jole Rider v roce 2011 jsme s kamarádem Richardem Gazdou poznávali jednotlivé kroky na cestě darovaného kola do Gambie. Bylo fascinující pozorovat a cítit, kdo všechno je součástí projektu, který již v době našeho anglického působení byl při životě a pravidelně odesílal kola do Gambie 6 let. Jedním z důležitých článků projektu byla spolupráce s místní věznicí, kde odsouzení pravidelně darovaná kola seřizovali k požadovanému stavu. Soukolí Jole Rider nebylo přenositelné do našich poměrů zcela.

První odeslaná kola z České republiky do Gambie v únoru 2013 byla seřízena lidmi z různých stran, zejména dobrovolníky ze sdružení Nová šance, tedy lidmi bez domova a po výkonu trestu, dále jsme některá kola rozváželi po cyklo obchodech v Ostravě a okolí a prosili o pomoc při opravách (protože byla stále ještě necyklistická sezóna, bylo to možné – tenkrát nám pomohli zejména v těchto místech – Cykloservis JR Jardy Riedla, Bagbike Jardy Pytla, Kolík Davida Kolesára). Výrazně při opravách také pomohli učni Střední odborné školy ve Frýdku Místku, kde se zvláště díky vedení a přímé podpoře pana ředitele Pavla Řezníčka uskutečnila i motivační beseda o projektu. Učni seřídili desítky darovaných kol v rámci praktického vyučování. Byl to vzrušující pocit, cítit s jakou podporou se projekt Kola pro Afriku od počátku setkával. Ovšem převážet kola do servisních míst, zvláště pak na dlouhé vzdálenosti se ukazovalo jako ne zcela dobré řešení.

 

V otázce oprav kol stále silněji přicházela v úvahu anglická inspirace – propojení s věznicí. S touto variantou spolupráce jsme byli již lehce napojeni a to spoluprací s již zmíněný sdružením Nová šance. Její ředitel, Petr Novák, nás spojil s vedením v ostravské Věznici Heřmanice. Jen spojení by bylo však málo. Petr Novák nám doslova otevřel dveře k vedení Věznice Heřmanice a tento krok se ukázal, že lze na něm stavět. Cesta do věznice byla volná. V srpnu 2013 jsme nabídli vybraným odsouzeným a také zástupcům věznice první besedu o Gambii a seznámení s projektem. Dobrá vůle a otevřenost na straně vedení věznice stála na začátku spolupráce, která trvá již více než rok a od té doby odsouzení opravili přes 2000 darovaných kol. Jsou to kola různá, která prochází selekcí v centrálním skladu v Koblově. Tato kola jsou určena následně k převozu dětem do Gambie a jedna se o tyto typy kol: horská 26“ a 24“, BMX 20“, Liberta 24“, Velamos 24“, Pionýr 22“ a skládačka 20“. Odsouzení mimo oprav kol již podruhé svařovali montážní stojany jako vybavení pro cyklo dílny v obdarovaných školách v Gambii. Stojany se ve věznici svařují ze starých rámů kol.

 

Odsouzení pracují v dobrovolnickém režimu, chodí do práce pět dnů v týdnu. Dostávají na dílnu tak zvaný materiální benefit – měsíčně kávu, čaj, cukr a cigarety. Jejich angažovanost v projektu se může pozitivně projevit v jejich hodnocení, které se dále může promítnout například v podmínečném propuštění. Věznice věnovala prostory pro dílnu KPA, také skladovací místo pro kola. Na začátku projektu, v srpnu 2013, jsme do věznice stěhovali stavební buňku, do které se skládají již opravená kola. Postupně jsme dílnu vybavovali nářadím, odsouzené jsme zaučovali do oprav kol. Vybavení dílny poskytla také věznice. Vedení věznice se rozhodlo projekt podpořit a nakoupili montážní stojany a další vybavení včetně náhradních dílů. Některé náhradní díly dodáváme i z centrálního skladu v Koblově. Kola k opravám se navážejí týdně do věznice výměnou za již opravená. Svozy řeší ostravský partner v projektu společnost OZO.

 

Odsouzení se na dílně obměňují, způsobuje to vývoj a režim jejich trestu. Někteří odcházejí na svobodu, jsou přeřazení do mírnějšího trestu, nebo na placené místo ve věznici. Při návštěvě věznice musíme dodržovat předem daná pravidla pohybu. Není nám dovoleno (z pochopitelných důvodů) zjišťovat osobní záležitosti odsouzených a také mluvit s nimi v souvislosti s jejich trestem. Přesto si velmi vážíme možnosti spolupracovat s Věznicí Heřmanice, s odsouzenými, kteří svou pomocí přináší projektu nový rozměr. Opravy kol pro děti v Gambii vykonávají lidé v nesvobodě, kteří ať už svou plnou vinou, nebo okolností, kterou ovlivnili méně a dostali se na scestí, se snaží opět najít správnou cestu. Naději k nápravě chyby si přece přejeme každý a pokud ta naděje žije, měla by dostat prostor. Třeba i projekt Kola pro Afriku, potřebnost afrických dětí, dává na dálku šanci lidem za zdí narovnat se, postavit se opět na vlastní nohy a po selhání dělat opět dobré skutky.